Witamy na stronie internetowej programu Działaj Lokalnie w Słubicach!

Generator wniosków i raportów


Kalendarz

Wyniki konkursu 2016

W konkursie zgłoszono 23 projekty, z czego 10 uzyskało granty. Wszystkie projekty, które otrzymały dotację służą dobru wspólnemu lokalnych społeczności. Sześć z nich zrealizowanych zostanie na terenie powiatu Słubickiego, trzy w partnerskiej gminie Krosno Odrzańskie, jeden w gminie Dąbie.

Tytuł projektu wnioskodawca Gmina wnioskowana kwota propozycja dotacji ocena końcowa
Zaprzyjeźnieni z Przyrodą Stowarzyszenie Przyjaciół Świecka Słubice 5985 5985 38
Mobilny Ośrodek Edukacji Przyrodnicznej Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych Słubice 5650 5650 37
Integracja i rozwój sympatyków rajdów terenowych (OFF-ROAD) w powiecie krośnieńskim Stowarzyszenie Raduszczanka Krosno Odrzańskie 6000 6000 35,67
Budowanie tożsamości Gostchorza w oparciu o historię, naturę i nadorzańską lokalizację Stowarzyszenie Skarpa Gostchorze Krosno Odrzańskie 6000 6000 35
Zagospodarowanie terenu przeznaczonego do wypoczynku i rekreacji w miejscowości Radówek Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie HUMANITAS Górzyca 4600 4600 34
Park Wiejski Kunowice-nasze dobro wspólne Inicjatywa DL Słubice 6000 6000 32,33
KLUB MIESZKAŃCA- KREATYWKA Stowarzyszenie Łochowice na fali Krosno Odrzańskie 5700 5700 31,67
Świat za oknem jest ciekawszy od wirtualnego Grupa nieformalna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Górzycy Górzyca 3400 3400 31,67
Nasz azyl Stowarzyszenie Kosierz to my Dąbie 5900 5900 31
Aninmalo-ekoterapia grupa nieformalna Aktywni w naturze dla siebie nawzajem przy pomocy Stowarzyszenia Rozwoju Pro-Eko Cybinka 5900 5900
30
Koń co daje zdrowie Grupa nieformalna Mini Kroczki Krosno Odrzańskie   0 29,33
Siła kobiet. Działanie pierwsze: samoobrona Grupa nieformalna Silne baby Cybinka   0 29
Święto naleśnika w Połupinie Grupa nieformalna Razem dla Połupina Krosno Odrzańskie   0 29
Tup, tup, tup... małych stóp Fundacja Medycyna bez Granic Słubice   0 29
HIPONNY Stowarzyszenie SUBSIDIUM Krosno Odrzańskie   0 28,67
Sportowe Zuchy Stowarzyszenie Kobiet w Rybocicach Słubice   0 27
Sprawni i zdrowi w Trzecin Wieku Uniwersytet Trzeciego Wieku Kostrzyn nad Odrą   0 26,67
Wkręć się! Amatorskie Koło Filmowo-Aktorskie Kostrzyn nad Odrą    0 25,67
Most wokalny Rzepin-Słubice Grupa nieformalna Muzyka łączy pokolenia Słubice    0 25,33
Wszyscy młodzi i starsi dbamy o kondycję i zdrowie Grupa nieformalna Sułowianie Rzepin   0 24,33
Chór Krośnian Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych SKARPA Krosno Odrzańskie   0 24
Budownictwo ekologiczne w teorii i praktyce na pograniczu polsko-niemieckim Stowarzyszenie Słubfurt Słubice   0 20,67
Gry łączą, a nie dzielą Grupa nieformalna ODRA GAMING Krosno Odrzańskie    0 18,67

W pracach komisji udział wzięło 7 osób reprezentujących różne środowiska i różnych partnerów konkursu. Każda z tych osób miała za zadanie ocenić projekty pod kątem innowacyjności pomysłu, zaangażowania i współpracy mieszkańców w ich realizację, pożyteczności, trafności zdiagnozowanych problemów, na które odpowiadały projekty, czy też adekwatności zaproponowanych działań do celu jaki zamierzano osiągnąć. Do przyznania było maksymalnie 45 punktów. Każdy projekt oceniało trzech ekspertów a wynik punktowy to średnia ich ocen.

Dotacje w kwotach od 3400 do 6000 złotych Fundacja przyznała już po raz dziesiąty, gdyż od 2006 roku jest częścią ogólnopolskiej sieci Ośrodków Działaj Lokalnie, których zadaniem jest organizacja konkursu oraz animowanie okolicy, w której działają do podejmowania aktywności obywatelskiej na rzecz dobra wspólnego. W tym okresie udało się jej rozdać 88 dotacji o wysokości ponad 370 tys. złotych. Środki na dotacje pochodzą w większości od Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz lokalnych partnerów – Gminy Słubice, Krosno Odrzańskie oraz Dąbie

W ciągu najbliższego tygodnia skontaktujemy się z Państwem w sprawie podpisania umów o dofinansowanie.

 

 

Nabór wniosków 2016

4 kwietnia 2016 ruszył nabór wniosków do dziewiątej edycji programu grantowego Działaj Lokalnie. Fundacja na rzecz Collegium Polonicum bierze w nim udział od 2006 roku. Dotychczas w ramach dziewięciu konkursów przyznaliśmy 88 dotacji na łączną kwotę 370 000 zł.

W tym roku do udziału w programie zaproszone są organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które mają swoją siedzibę, lub planują prowadzić działania w gminach: Słubice, Górzyca, Cybinka Rzepin, Krosno Odrzańskie, Gubin, Dąbie, Maszewo, Bobrowice, Bytnica, Kostrzyn nad Odrą, Witnica oraz Słońsk. Wnioski można składać do 14 maja 2016 roku wyłącznie drogą elektroniczną poprzez GENERATOR OFERT (nie ma potrzeby drukowania i podpisywania wniosków w kilku kopiach).

Dalekosiężnym dążeniem fundatora programu Działaj Lokalnie” jest powstanie społeczeństwa zdolnego do samoorganizacji i współpracy przy zaspokajaniu wspólnych potrzeb. By to osiągnąć, niezbędni są liderzy i animatorzy, którzy organizują społeczne działanie, a następnie promują w lokalnym środowisku.

Konkursy grantowe organizowane przez Ośrodki Działaj Lokalnie skierowane są przede wszystkim do początkujących liderów, którzy dzięki uczestnictwu w konkursie mają okazję zdobyć doświadczenie realizując mały projekt na rzecz swojej społeczności. Mają także szansę poznać przykłady ciekawych pomysłów i przedsięwzięć podjętych w ramach „Działaj Lokalnie” w innych częściach kraju. Baza projektów, publikacje, filmy promocyjne, ale także bezpośrednie porady i opieka pracowników ODL stanowią inspirację do formułowania własnych pomysłów i tworzenia autorskich projektów. 

W Programie Działaj Lokalnie IX tak jak w poprzednich edycjach wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

  • zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  • wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  • mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  • przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności
  • będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego, samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  • będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie nie będą finansowane działania akcyjne i jednorazowe wydarzenia (trwające krócej niż 3 miesiące). Natomiast  wysoko oceniane będą projekty, które proponują nowe działania lub nową ofertę dla mieszkańców, albo włączają nowe środowiska w prowadzone wcześniej działania. Zatem od wnioskodawców oczekujemy nowych pomysłów, nowych ofert, które mogą być adaptacją działań podejmowanych przez inne środowiska lub zupełnie nową propozycją. Składane do konkursu projekty mogą być natomiast rozwinięciem wcześniej podjętych działań.

Konkurs adresowany jest do:

  • organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną (tj. fundacji, stowarzyszeń, oddziałów Caritas zarejestrowanych w KRS lub klubów sportowychzarejestrowanych w ewidencji Starosty Powiatowego), z wyłączeniem fundacji skarbu państwa i ich oddziałów, fundacji utworzonych przez partie polityczne, spółdzielni socjalnych i mieszkaniowych, stowarzyszeń samorządów lokalnych, Lokalnych Grup Działania i Lokalnych Grup Rybackich, Lokalnych Organizacji Turystycznych (działających na podstawie Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o Polskiej Organizacji Turystycznej i w oparciu o ustawę prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z Art. 4. ustawy o POT) oraz związków stowarzyszeń. Do konkursu nie mogą aplikować organizacje w likwidacji.
  • grup nieformalnych (w tym także oddziałów terenowych organizacji nieposiadających osobowości prawnej), w których imieniu wniosek złoży organizacja pozarządowa (jak wyżej) lub jedna z następujących instytucji publicznych: przedszkole publiczne, szkoła publiczna, instytucja kultury, biblioteka publiczna, ośrodek pomocy społecznej. Instytucje te muszą posiadać osobowość prawną lub dysponowaćstosownym pełnomocnictwem od organu, któremu podlegają, do reprezentowania go w zakresie umożliwiającym przeprowadzenie planowanych działań, podpisanie umowy oraz rozliczenie projektu.
  • grup nieformalnych, występujących z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. Inicjatywa DL
Działania muszą być planowane na okres nie krótszy niż 3 miesiące a nie dłuższy niż 6 miesięcy. Harmonogram konkursu powinien być zaplanowany w okresie: nie wcześniej niż 1 czerwca 2016 r.  i nie później niż do 31 grudnia 2016 r. Maksymalna kwota dofinansowania projektu ze środków programu Działaj Lokalnie IX to 6.000 zł. Do niej ubiegający się o grant musi dołożyć wkład własny w wysokości minimum 25 %wartości dotacji (5% w postaci finansowej, pozostałe 20% w postaci wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy)
 

Organizacje oraz grupy nieformalne, które poszukują inspiracji do działania, mogą skorzystać z doświadczeń innych. Program „Działaj Lokalnie" to już ponad 5.340 zrealizowanych projektów oraz ponad 23 miliony złotych przekazane w postaci grantów. Wszystkie dotychczas dofinansowane inicjatywy opisane są na stronie www.dzialajlokalnie.pl w zakładce pod nazwą „Baza projektów". Część z nich to uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej polskiej gminie, dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z dobrymi praktykami Programu.

Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać w siedzibie fundacji lub pod numerem tel.61 82 92 791 lub 603 110 837.

Pliki do pobrania:

WZÓR WNIOSKU

REGULAMIN

KARTA OCENY MERYTORYCZNEJ (na jej podstawie Komisja oceniająca projekty stworzy listę rankingową projektów rekomendowanych do dofinansowania)

 

Kunolandia

To tytuł gazetki wydawanej przez Stowarzyszenie Patronum w Kunowicach. W ramach projektu Działaj Lokalnie powstały dwa wydania gazetki lokalnej, a połączone były z warsztatami dziennikarskimi dla dzieci. 

Właśnie te dwa numery są szczególne, bo współredagowany przez grupę młodych dziennikarzy z Kunowic i Nowych Biskupic. Po raz pierwszy spotkali się 8 września na warsztatach realizowanych w ramach programu ,,Działaj Lokalnie” i od razu zabrali się do pracy. Sami przyznają, że największą radość sprawia im praktyczna strona tego zawodu, czyli gromadzenie informacji i przeprowadzanie wywiadów.

Choć zajęcia rozpoczęły się całkiem niedawno, młodych reporterów zna już spora część mieszkańców Kunowic. Z aparatem na szyi i notatnikiem w dłoni niejednokrotnie przemykali przez wieś w poszukiwaniu ciekawostek.

Dziś z dumą prezentujemy dokonania zespołu redakcyjnego :)

kunolandia

nr pierwszy

nr drugi

Tak Słubicach promuje się wolontariat

Podczas Słubickiego Forum Organizacji Pozarządowych odbyła się premiera filmu o wolontariacie. Bohaterami filmu są członkowie i krewni podopiecznych Hospicjum św. Wincentego a'Paulo w Słubicach.

Register to read more...

2024  Ośrodek Działaj Lokalnie - Fundacja na rzecz Collegium Polonicum Słubice  globbers joomla templates